Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Ziraat Fakültesi

International Education Week, it will also be hosting the quarterly board meeting of the J. William Fulbright Foreign Scholarship Board on Nov. 14. Fulbright programs provide about 8,000 competitive grants each year to students, scholars and others from the United States and abroad to participate in Fulbright exchanges.
eefe1960@gmail.com ; eefe@ksu.edu.tr adresine gönderilmeli veya mail ile gönderilemeyecek kadar büyük dosyalar varsa (özellikle videolar)  bellek ile elden Prof.Dr. Ercan EFE’ye bir kopyası verilmelidir.

 

 1. Metinler, fotoğraflar WORD dosyası içerisinde verilmeli.
 1. Bölüm tanıtıcı yazı (içerisinde bölüm toplu fotoğrafı olmalı,Anabilim dalları,
 2. Uygulama üniteleri (adet, açık, kapalı m2 veya dekar vs olarak; fotoğrafları ve fotoğraf açıklamaları ile birlikte)
 3. Laboratuvarlar (adet, m2 vs olarak; fotoğrafları ve fotoğraf açıklamaları ile birlikte)
 4. Öğrenci gezileri (fotoğrafları ve fotoğraf açıklamaları ile birlikte)
 5. Mezuniyet (fotoğrafları ve fotoğraf açıklamaları ile birlikte)
 6. Teknik geziler (fotoğrafları ve fotoğraf açıklamaları ile birlikte)
 7. Kermesler (fotoğrafları ve fotoğraf açıklamaları ile birlikte)
 1. Video varsa uzun olmamasına dikkat edilmeli (1-2 dakika veya 500-700 MB ı geçmemesi iyi olur). Videolar bellekle Prof.Dr. Ercan EFE’ye verilmeli
 2. Başlıklar İngilizceleri ile birlikte yazılmalı
 3. Metinlerde İngilizce metin en sona yazılmalı
 1. Fotoğraflar, (kişisel olmamalı, grup veya çalışma sırasındakiler tercih edilmeli,
 2. Uygulama, laboratuvar alanlarını iyi yansıtan fotoğraflar olmalı,
 3. Fotoğraflarda tarih ve açıklayıcı bilgi yazılmalı, (tek tek yerine başlık olarak da yazılabilir)

tıklayınız.

Proje Geliştirme ve Koordinasyon  Ofisimizde, Ulusal  ve Uluslararası fonlar tarafından desteklenmek üzere hazırladığınız proje önerilerinize ,  (özet, kapsam, özgün değer, yaygın etki v.s) kısımları gizlilik ve etik ölçülere dikkat edilerek uzman ekibimiz tarafından bilimsel ve teknik öneri/destek   hizmetimiz devam etmektedir.

Çalışmalarınızda kolaylıklar diler saygılar sunarız.

DEKANLIK


KSÜ DIŞINDAN GELECEK ÖĞRENCİLER DERS MÜRACAATLARINI 20.06.2016 – 24.06.2016 TARİHLERİ ARASINDA YAPACAKLARDIR.

 

1-      YAZ ÖĞRETİMİNDEN DERS ALMAK İSTEYEN TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİN 07.06.2016 - 20.06.2016 TARİHLERİ ARASI OTOMASYON ÜZERİNDEN DERS SEÇİMİNİ YAPMALARI GEREKMEKTEDİR

2-      YAZ OKULU KESİN KAYITLARI DERS ÜCRETLERİNİN YATIRILMASINDAN SONRA GERÇEKLEŞECEKTİR. DERS ÜCRETLERİ İSE 20.06.2016 - 24.06.2016 TARİHLERİ ARASI VAKIFLAR BANKASI “ATM” DEN “KURUM ÖDEMESİ” OLARAK YATIRILACAKTIR. ASLA HESABA PARA YATIRILMAMALIDIR. ZİRA SİSTEMDE GÖZÜKMEMEKTEDİR.

3-      KENDİ BÖLÜMÜNDE AÇILMAYAN DERSLER ÜNİVERSİTEMİZİN DİĞER BÖLÜM VEYA OKULUNDAN ALINABİLİR. ANCAK BU DURUMDA ÖĞRENCİLERİMİZ KENDİ BÖLÜMLERİYLE GÖRÜŞMESİ VE BÖLÜMÜN REKTÖRLÜĞE KARAR GÖNDERMESİ GEREKLİDİR. AKSİ HALDE DİĞER BÖLÜMLERDEN DERS ALMA İŞLEMİ YAPILAMAZ.

4-      DERS ÜCRETİNİ YATIRAN ÖĞRENCİLERİMİZ TEKRAR OTOMASYON PROGRAMINA GİREREK DERS KAYITLARINI KESİNLEŞTİRMELERİ GEREKMEKTEDİR. AKSİ HALDE DERS KAYDI TAMAMLANMIŞ OLMAYACAKTIR.

5-      DERSLERİN AÇILMASI MÜRACAAT EDEN ÖĞRENCİ SAYILARINA BAĞLI OLDUĞUNDAN, MÜRACAAT EDİLEN HER DERS AÇILACAK ANLAMINDA DEĞİLDİR.

6-    ÜNİVERSİTEMİZ DIŞINDAKİ DİĞER ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İSE ÜNİVERSİTEMİZDEN DERS ALABİLMELERİ İÇİN ÖNCELİKLE

 

http://obs.ksu.edu.tr/oibs/ogrsis/basvuru_login.aspx

 

BAŞVURU LİNKİNDEN ÖĞRENCİLİK BAŞVURUSU YAPACAKLARDIR. DAHA SONRA İSE KSÜ ÖĞRENCİ OTOMASYONU

 

http://obs.ksu.edu.tr/oibs/ogrenci/login.aspx

 

LİNKİ ÜZERİNDEN DERS SEÇİMİ YAPACAKLAR, SİSTEMDE ÇIKAN ÜCRETİ VAKIFBANK “ATM” DEN “KURUM ÖDEMESİ” OLARAK YATIRDIKTAN SONRA TEKRAR OTOMASYONA GİREREK DERS KAYITLARINI KESİNLEŞTİRECEKLERDİR.

 

 

YAZ ÖĞRETİMİ                    

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Derslere Müracaat (KSÜ Öğrencileri için)

07.06.2016

17.06.2016

Derslere Müracaat (KSÜ Dışındaki Öğrenciler İçin)

20.06.2016

24.06.2016

Müracaat edilen derslerin ücretlerinin yatırılması ve ders kayıtlarının kesinleştirilmesi

20.06.2016

24.06.2016

Yaz Okulu Eğitim-Öğretim dönemi

27.06.2016

12.08.2016

Yaz Okulu yarıyıl sonu final sınavları

15.08.2016

19.08.2016

 
 Ziraat Fakültesi Akademik Birimlerinin Türkçe olarak mevcut olan kendi sayfalarının en geç 1 Ağustos 2016 tarihine kadar İngilizce olarak da hazırlanması gerekmektedir. Yardım İçin Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.


WEB SAYFASI GÜNCELLEME

Tek Ders Sınavı Talep Formunu doldurarak  başvurmaları gerekmektedir.

Dilekçeler faks (0-344-2802002) veya e-posta (zfdekanyrd1@ksu.edu.tr) yolu ile gönderilebilir. Ancak öğrencilerimizin mağdur olmamaları için faksın/e-posta gelip gelmediğine dair teyit etmeleri  ve sınav günü ıslak imzalı dilekçelerini teslim etmeleri gerekmektedir.        

Tek ders sınavı

MADDE 30 –  (Başlığı ile birlikte değişik: RG-29/5/2015-29370)1

 (1) Mezun olmak üzere sadece bir başarısız (FF, FD) dersi kalan ve bu dersinden de devam şartını yerine getirmiş, derse ilgili döneminde kayıt yaptırmış ve katkı payını/öğrenim ücretini yatırmış olan öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere başarısız oldukları ders için tek ders sınavı yapılır. Tek ders sınavı her yarıyıl sonunda, sınavların bitiminden sonra, akademik takvimde belirtilen tarihlerde yapılır. Bu sınavda alınan harfli not o dersin yarıyıl başarı notudur.

(2) Tek ders sınavına giremeyen öğrencinin mazeret sınavı hakkı yoktur.

 


http://www.ksu.edu.tr/default.aspx?DId=14967

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tarım ve İletişim Topluluğu tarafından ‘Tarım Sigortaları’ konulu konferans düzenlendi.

KSÜ Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Kıllı yaptı. “Tarım tabiat koşullarında üretim yapılan bir sektör olduğu için risklere açıktır.” diyen Kıllı, üreticinin ürününü garanti altına alması açısından tarım sigortalarının önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Fatih Kıllı, “Sürdürebilir bir üretim için, tarım ürünlerinin sigortalanması önem arz ediyor” diye konuştu.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaygısız ise “ İnsan her zaman tarım sektörüne ihtiyaç duymuştur. Bu ihtiyaçların devamını sağlamak için sigortaya ihtiyaç vardır. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarımda devamlılığın sürdürülmesine önemli katkı sağlamaktadır.” dedi.


Açılış konuşmalarının ardından konferans sunumuna geçilirken, ilk olarak katılımcılara TARSİM tanıtım filmi izletildi. Moderatörlüğünü KSÜ Tarım ve İletişim Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Paksoy’un yaptığı konferansa, konuşmacı olarak Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Hayvan Hayat Sigortaları Müdürü Orhan Sarıtepe ve TARSİM Adana Bölge Müdürü İrfan Alkaş katıldı.


İlk sözü alan TARSİM Adana Bölge Müdürü İrfan Alkaş, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.’nin kurumsal işleyişine ilişkin açıklamada bulunurken, katılımcılara bitkisel ürün sigortası ve sera sigortası hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin, tarımdan elde edilen gelir bakımından dünyanın 7. Avrupa’nın ise 1. büyük tarım üreticisi olduğunu hatırlatan Alkaş, tarım ürünlerinin sigortalanması konusunda ise henüz istenen noktada olmadığını kaydetti.

TARSİM Hayvan Hayat Sigortaları Müdürü Orhan Sarıtepe ise TARSİM’in diğer sigorta başlıkları olan büyükbaş hayvan sigortası, küçükbaş hayvan sigortası, kümes hayvanları sigortası, su ürünleri sigortası ve arıcılık sigortası hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.